Публікації

Демпінг

"Годі, тату, торгувати, бо нема чим решту дати..."

Демпінг - продаж товарів або послуг за цінами що є нижчими за ринкові і нижчі за собівартість їх виробництва.

   Демпінг - це небезпечний вірус у головах підприємців. Станом на сьогодні українське законодавство цього не лікує.
   Демпінг - це рух по зустрічній смузі руху, за який у нас не карають.

   Є ряд підприємців, які вважають, що завдяки демпінгу зможуть подолати конкурентів і захопити якусь частину ринку.

   Їм чомусь байдуже, що їхні дії, нашкодять багатьом і принесуть збиток державі. Адже з проданих таким чином товарів чи послуг у підприємців буде недостатньо виручки щоб або видати зарплату, або заплатити податки, або отримати прибуток, або покрити інші видатки, або і те і інше. Конкуренти такого підприємця також не доотримають відповідних доходів, Держава не доотримає коштів на зарплати вчителям, медикам, службовцям, на виплату пенсій, на оборону держави, тощо. 

   Демпінгові дії також може влаштовувати держава-агресор.

   Що має робити держава, щоб убезпечити себе від внутрішнього і зовнішнього демпінгу? - Очевидна відповідь, - створювати і забезпечувати виконання законів, що зменшують або унеможливлюють демпінг. Свідомий чи несвідомий демпінг є шкідливим для держави. 

   Низький рівень базової економічної освіти підприємця може бути підставою для виникнення такого негативного явища. За прикладом автошкіл, де навчають правилам дорожнього руху та навикам водіння авта, мають бути створені школи підприємництва, які зможуть дати новим підприємцям необхідні знання.

   Підприємець може винайти спосіб виготовлення товару чи послуги з меншою собіварсістю. Важливо, щоб він отримував прибуток, покривав видатки на виробництво і платив податки при виготовленні цього товару чи послуги. Пониження ціни у такий спосіб не може вважатися демпінгом.

   То ж як визначити, чи ціна у підприємця демпінгова чи просто низька? 

   Є ряд критеріїв за якими можна це визначити.

   Найперший - порівняння ринкових цін аналогічного товару чи послуги. Але за цим критерієм можна визначити чи ціна є найнижчою і чи варто далі за іншими критеріями визначати демпінг.

   Наступним критерієм може бути визначення вартості складових при виготовленні товару чи послуги, наприклад, затрачених матеріалів. Якщо ж очевидна вартість складових є вищою за ціну продажу товару, то це однозначно демпінг. Якщо ні, - треба дивитися бізнесплан для доведення демпінгу, звичайно ж при цьому забезпечивши захист комерційної таємниці підприємця.

   Ймовірно є або будуть й інші способи визначення демпінгу.

   Хто і коли буде визначати чи ціна демпінгова?

   А хто контролює надходження до бюджету? Чи відшкодування ПДВ? - Податковий орган держави. Очевидно до демпінг буде зменшувати надходження податків до бюджету країни. 
Ініціювання перевірки цін на демпінг може стати, наприклад, скарга конкурента.

   Розвиток технологій виробництва веде до зменшення собівартості продукту, водночас є прибутковим і вивільняє ресурси для подальшого розвитку. Важливим є контроль держави щодо запобігання виникненню монополій.

   Ця публікація є частиною із серії публікацій щодо обгрунтування і створення правил ведення бізнесу.
   Демпінг має бути заборонений законами України.

   Перше правило бізнесу - Бізнес має бути прибутковий. 
   Прибутковість бізнесу має бути обгрунтована бізнеспланом.

   Вміння складати бізнесплан має бути передумовою видачі свідоцтва про реєстрацію підприємства чи підприємця.