Початок ціноутворення-бізнесплану.

time   Ця стаття стосується принципів ціноутворення у сфері виробництва та послуг.

   Розкриємо суть сказаного у попередній статті "Час це гроші". 

   Цю фразу можна доповнити тезою "гроші - це довіра". Обгрунтуємо. Гроші мають цінність доти, доки до них є довіра. Що може похитнути або зміцнити довіру до грошей - про це ще буде окрема стаття.

   Найбільш цінним ресурсом у житті людини є час. Цивілізовані люди користуються вимірюванням часу. Один із яскравих прикладів розуміння цінності часу є винахід конвеєра Генрі Фордом. Завдяки йому авто стало доступним для простих американців. Форд розумів як ефективно використовувати час своїх працівників.

   Час є тим спільним знаменником, через який можна узагальнити вимірювання всіх виробничих процесів чи процесів надання послуг. Це у значній мірі стосується і торгівлі, але про це також буде пізніше в інших статтях.

   Для початку виберемо для себе роль Інвестора, тобто особи, яка вкладає гроші у розбудову виробництва чи послуг. Інвестор, на відміну від Мецената, хоче знати за який час зможе повернути інвестицію і отримати прибуток. Інвестором може бути і банк чи фонд, який дає кредит і за визначений час очікує повернення із прибутком.

   Ми визначаємо час, користуючись такими темінами як рік, місяць, тиждень, день, година, хвилина, секунда і т.д. Тобто ми усвідомлюємо те, що працюємо певну кількість років у житті, місяців у році, днів у місяць, годин у день, хвилин у годину - ряд можна ще продовжувати. Отже інвестор розуміє, що виробництво у яке планує вкладати певну суму грошей буде працювати якийсь визначений час. І це вже є першим кроком у ціноутворенні.

   Наприклад, інвестор вкладає  $10`000 щоб придбати промислове обладнання і вже за 5 років повернути інвестицію і далі отримувати прибуток. Порахуємо кількість робочих хвилин обладнання за 5 років. Припустимо що виробництво триватиме по 12 місяців на рік, 20 робочих днів на місяць, 8 робочих годин на день і 60 хвилин на годину. Складемо це все у електронну таблицю.

   Скачати цю таблицю в форматі Excel

Змінюючи планову кількість часу на певний період можна бачити як змінюється складова інвестиції у вартості однієї хвилини роботи обладнання.

   У такий же спосіб треба розрахувати і решту складових вартості хвилини - рентабельність, кредит, оренда приміщення, опалення, зарплати, фонд розвитку, амортизацію та інші статті.

   Розуміючи вартість хвилини роботи обладнання можна розрахувати вартість всієї роботи, знаючи загальний час на її виконання. Тобто загальну кількість хвилин, що потрібна для виконання роботи, помножимо на вартість однієї хвилини і отримаємо частину собівартості у формуванні загальної вартості продукту чи послуги.

   Висновок -  розрахунок вартості роботи зведеться до розрахунку часу виконання (чи виготовлення) помноженого на вартість одиниці часу і додавання вартості матеріальних ресурсів.

   Про це та про інше у наступних статтях.

Приклад для детальнішого пояснення цієї публікації.
– Вартість, наприклад, 1 робочої години роботи обладнання буде становити не менше 27.60 грн.
– Якщо ваше обладнання виробляє за 1 годину 100 одиниць продукції - ціна (собівартість) однієї одиниці продукції не може бути меншою, ніж 27.60/100 = 0.276 грн за одиницю.
На даному етапі зменшити собівартість одиниці продукції можна збільшивши період окупності обладнання, наприклад, з 5 років до 10 років, або купивши його дешевше. Або збільшивши кількість робочого часу, наприклад, в 2-3 зміни на добу.

Однак, вартість обладнання - лише одна складова собівартості продукції.